Wszystko w Twoich rękach

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ten na sukces zwłaszcza. Doskonale o tym wiemy i tak planujemy każde działanie, żeby pozwolić Ci działać najefektywniej jak się da. Jednak jest jedna kwestia, na którą bezpośrednio nie mamy wpływu. To częstotliwość Twoich posiłków. To tylko Twoja działka, Ty tutaj rządzisz. Jak osiągnąć maksimum korzyści i na tym polu? Oto praktyczna wskazówka.

To jak długie są odstępy między Twoimi posiłkami ma ogromny wpływ na wiele aspektów. Przypomnij sobie jak to jest działać, gdy po pominiętym śniadaniu z ogromnym uczuciem głodu siadasz do upragnionego, sycącego posiłku, a potem marzysz tylko o drzemce a przy wykonywaniu swoich obowiązków trzyma Cię już tylko grawitacja…

Znany scenariusz? Dzieje się tak m. in. ze względu na wahania poziomu glukozy we krwi. Regularne posiłki pozwalają na utrzymanie optimum, a tym samym efektywną pracę mięśni czy mózgu. Żeby osiągnąć ten stan równowagi, przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Dodatkowo jadając mniejsze porcje ale częściej, omijasz problem ociężałości która skutecznie przygniata i zniechęca do robienia czegokolwiek poza zasypianiem, choćby na stojąco. Jest jeszcze jedna ważna kwestia- regularne posiłki normalizują działanie Twojego organizmu. Okazuje się, że bez elementu regularności w diecie zmienia się Twój metabolizm, pogarszając m. in. prawidłowe wykorzystanie energii dostarczonej z jedzeniem [1], [2] . Otóż posiłki o odpowiedniej jakości, nawet gdy są prawidłowo zbilansowane, ale jedzone nieregularne wpływają na pogorszenie wrażliwości na insulinę, co oczywiście utrudnia wykorzystanie potencjału dostarczonych węglowodanów a w dłuższej perspektywie czasu jest niebezpieczne dla organizmu. Podobnie rzecz ma się w przypadku profilu lipidowego- nieregularne jedzenie pogarsza na Twoją niekorzyść poziom LDL (lipoprotein o niskiej gęstości, czyli tych, których lepiej nie mieć w nadmiarze) i cholesterolu we krwi [3]. Dlatego też nasze posiłki podzielone są na osobno pakowane porcje, żeby wygodnie było nimi dystrybuować w ciągu dnia. Tutaj nic nie dzieje się przez przypadek.

Jak to często w życiu bywa- czasem można wiele stracić robiąc błąd na ostatniej prostej. Dlatego też dokładając wszelkich starań, aby Twoje posiłki dały Ci maksimum korzyści polecamy: wykorzystaj to w pełni. Zadbaj o częstotliwość swoich posiłków. Z odpowiednią strategią działania zdziałasz więcej niż można by przypuszczać.

Tekst opracowano na podstawie:

[1] C. Ekmekcioglu and Y. Touitou, “Chronobiological aspects of food intake and metabolism and their relevance on energy balance and weight regulation,” Obes. Rev., vol. 12, no. 1, pp. 14–25, Jan. 2011.

[2] H. R. Farshchi, M. A. Taylor, and I. A. Macdonald, “Decreased thermic effect of food after an irregular compared with a regular meal pattern in healthy lean women,” Int. J. Obes., vol. 28, no. 5, pp. 653–660, May 2004.

[3] H. R. Farshchi, M. A. Taylor, and I. A. Macdonald, “Regular meal frequency creates more appropriate insulin sensitivity and lipid profiles compared with irregular meal frequency in healthy lean women,” Eur. J. Clin. Nutr., vol. 58, no. 7, pp. 1071–1077, Jul. 2004.