KIKFIT HEALTHLETTER
Michał Alster

Drodzy Państwo,

Nazywam się Michał Alster, jestem założycielem firmy KIK FIT. Adresuję tę wiadomość do Klientów naszej firmy oraz swojego najbliższego otoczenia. Mój e-mail jest zapowiedzią dalszej korespondencji w formie newslettera poświęconego zagadnieniom związanym z odżywianiem, aktywnością fizyczną i ogólnie rozwojowi w domenie zdrowego stylu życia. 

Od zawsze byłem związany ze sportem, dlatego też markę KIK FIT pozycjonowałem w otoczeniu sportowców jako catering dietetyczny i restauracje, które wybierają ludzie aktywni fizycznie. Przebywanie w środowisku takich osób jest inspirujące. Interakcje z fascynującymi ludźmi stymulują naszą ciekawość świata. Często jednak ścieram się z trudnościami ze zgłębianiem wiedzy w obszarze swoich zainteresowań i prawdopodobnie nie jestem w tym osamotniony.

W świecie health & wellness gwar opinii utrudnia asymilowanie informacji, powoduje dezorientację. Szukamy wartościowych źródeł, rozsądnych głosów. Wiem, że wielu z Was też błądzi po tej mapie, próbuje obrać najlepszą dla siebie drogę prowadzącą do optymalnego zdrowia. Branże dietetyki i fitnessu wciąż cierpią na niedostatek naukowych podstaw. Rynek został zdominowany sprzedażą rewolucyjnych diet i gadżeciarskich metod treningowych, często dość przypadkowo łączonych ze sobą i lansowanych przez instagramowych demagogów. Diety, suplementy, aplikacje, treningi, mentorzy – niejednokrotnie nie potrafimy odróżnić tych wiarygodnych i skutecznych od bezwartościowych. Oceniamy te produkty na podstawie skuteczności ich marketingu. Mogą minąć lata, nim fundamentem oceny staną się tu odkrycia w dziedzinie biochemii poparte wnioskami płynącymi z analiz przeprowadzanych na dużych zbiorach danych. Na razie szukam sam, czytam, słucham, analizuję. 

Dlatego zapraszam do lektury KIK FIT-owego Healthlettera, w którym w każdy piątek będę dzielił się z Państwem trzema najciekawszymi materiałami z tej dziedziny, jakie udało mi się znaleźć. Zapraszam Was również do dzielenia się swoimi opiniami na facebookowym fanpage’u KIK FIT. 

Film, który obejrzałem.

W ostatnich tygodniach wielu z naszych mięsolubnych klientów nagle zmieniło diety na wegańskie. Od stałych klientów, z którymi mam regularny kontakt telefoniczny, dowiedziałem się, że Netflix udostępnił dokument o wysokiej skuteczności diety wegańskiej w sporcie. Film The Game Changers powstał w 2018 roku, jednym z jego producentów jest James Cameron. Obejrzałem i ja. Zajęło mi prawie miesiąc, żeby świadomie przetrawić zgrabnie przedstawione argumenty i przekonującą narrację filmu, ale na wszelki wypadek od razu zmieniłem swój catering na wegański. Dziś jestem już z powrotem „na mięsie”. Niezależnie od tego, jak Państwo ocenicie merytoryczną wartość filmu, ja uważam, że wszyscy mięsożercy skorzystają z pozytywnych skutków długiego postu od mięsa. Będzie to dobre doświadczenie na drodze eksperymentowania z naszymi dietetycznymi nawykami. Może ktoś z Państwa już na zawsze zostanie po zielonej stronie?!


Nowy gadżet!

Wreszcie, okrężną drogą, bo Polski nie ma na liście krajów, do których amerykańska firma wysyła swoje produkty, dotarł do Warszawy mój Whoop 3.0. Jest to sensor noszony na nadgarstku i aplikacja, albo nawet lepiej – cała platforma społecznościowa analizująca przesyłane przez użytkowników dane, by wesprzeć ich na drodze do lepszego rozumienia własnego ciała i osiągania lepszych wyników sportowych. Trzecia odsłona produktu sprzedawana jest w systemie abonamentowym za ok. 25 USD miesięcznie w zależności od rodzaju subskrypcji. Sensor umieszczony na eleganckiej opasce (dostępne są różne kolory, a nawet klamry z różowego złota) wykorzystuje metodę fotopletyzmografii, by monitorować jakość i ilość snu, intensywność treningów, wydatek energetyczny w ciągu dnia, efektywność naszego wypoczynku. Whoop 3.0 dokonuje pięciu różnych pomiarów 100 razy na sekundę przez całą dobę, analizuje dane nasze oraz innych użytkowników, po czym dostarcza informacji o tym, czy, kiedy i jak intensywnie możemy trenować, by wykorzystać pełny potencjał swojego organizmu. Idę na pocztę! Whooop Whoooop! 


Kogo słucham i czytam?

Nie mam wykształcenia w dziedzinach, którym będzie poświęcony mój Healthletter. Ukończyłem studia biznesowe z fakultetem w zarządzaniu ośrodkami narciarskimi. W liceum myślałem tylko o snowboardzie i wyjeździe na studia w góry Sierra Nevada w Stanach Zjednoczonych. Braki wiedzy z przedmiotów ścisłych utrudniają mi studiowanie artykułów naukowych. Bardziej dostępny niż rzetelna wiedza jest „zhomogenizowany”, wstępnie przetrawiony za mnie news feed mediów społecznościowych. 

Jakiś czas temu Internet przedstawił mi jednak osobę, której głos jest godny zaufania. Doktor Rhonda Patrick prowadzi popularny portal www.foundmyfitness.com. Znana jest jako gospodyni podcastów pod tą samą nazwą, której gośćmi są przede wszystkim światowej sławy naukowcy. Doktor Patrick ma umiejętność przedstawiania skomplikowanych zagadnień naukowych językiem przystępnym dla jej czytelników i słuchaczy. Jestem pewien, że każdy interesujący Państwa temat, jeśli oczywiście dotyczy szeroko rozumianego zdrowia człowieka, Rhonda Patrick już omówiła na łamach swojego portalu. Optymalizacja odżywiania, zwiększenie jakości snu, zapobieganie chorobom immunologicznym, aktywność fizyczna i trening, suplementy diety, lekarstwa, medytacja, długowieczność i starzenie się – na wszystkie nurtujące Was pytania odnoszące się do tych kwestii znajdziecie odpowiedzi w bibliotekach Found My Fitness. Dostęp jest darmowy. Bardzo polecam!

Życzę wszystkim udanego weekendu! Do następnego piątku. 

Michał

P.S. Wczoraj w południe czasu kalifornijskiego Joe Rogan - komik, komentator sportowy, a przede wszystkim gospodarz jednego z najpopularniejszych podcastów „The Joe Rogan Expirience” - przeprowadził wywiad z głównym bohaterem filmu The Game Changers Jamsem Wilksem oraz jednym z najgłośniej wypowiadających się krytyków filmu, Chrisem Kresserem, celebrytą w środowisku diety Paleo. Nie miałem jeszcze okazji obejrzeć, załączam świeżutki link. Tak jak Joe zapowiada: „This is fucking exciting stuff!”

Archiwum Healthletter: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7

KIKFIT