Michał Alster

Dzień dobry, Michał Alster i Healthletter witają po przerwie.

W walce z bezsennością

Może zwróciły ostatnio Państwa uwagę osoby paradujące wieczorem w charakterystycznych pomarańczowych okularach na nosie? Jeśli tak, już wyjaśniam, skąd rosnąca popularność takich szkieł. Ekspozycja na fale świetlne emitowane przez wszechobecne w naszym życiu smartfony tłumi wydzielanie melatoniny zwanej hormonem nocy i grozi bezsennością. Pomarańczowe soczewki blokują niebieskie światło pochodzące z ekranów różnych urządzeń. W moim przypadku rozpoczęcie regularnego używania takich okularów okazało się kamieniem milowym na drodze do poprawy jakości snu. Zakładam je codziennie dwie godziny przed pójściem spać. Załączam link do krótkiego artykułu o funkcji odpowiednich okularów w walce ze szkodliwym wpływem sztucznego światła. Pod tekstem można zaleźć odsyłacze do kilku źródeł naukowych.

Biohacker Ben Greenfield

Skoro już napisałem o okularach, które Państwo założą, by regulować pracę swoich hormonów, pójdę za ciosem i przedstawię sylwetkę Bena Greenfielda, jednego z najlepiej prosperujących biohakerów. Kim są biohakerzy? Można śmiało powiedzieć, że ich kolebką jest Dolina Krzemowa. To tam najzdolniejsi tego świata pod presją konieczności ciągłego generowania rewolucyjnych pomysłów zaczęli masowo eksperymentować z technologią, lekarstwami, substancjami chemicznymi w celu polepszenia kondycji swojego umysłu i ciała.
Ben Greenfield pochodzi z innego środowiska. Wyjątkowo uzdolniony jako dziecko, rozpoczął naukę na University of Idaho w wieku 16 lat. Ukończył tę uczelnię z najlepszymi wynikami w swojej grupie. Studiował anatomię, fizjologię, biomechanikę, farmaceutykę, mikrobiologię i chemię. Jednocześnie zarządzał szkolnym klubem triatlonistów i grał w akademickiej drużynie tenisa. To był dopiero początek. W kolejnych latach kontynuował karierę akademicką i sportową. Stał się jednym z najlepszych na świecie triatlonistów amatorów, miał epizod na scenie kulturystycznej, zawodowo zajmował się udziałem w biegach z przeszkodami, w tym w The Spartan Delta. W mediach zadebiutował w telewizyjnych programach typu reality show, których uczestnicy stawiają czoła ekstremalnym wyzwaniom. Znany między innymi ze współpracy z zawodowymi sportowcami NBA, NFL, NHL, UFC, Greenfield jest jednak przede wszystkim autorem jednego z najstarszych podcastów poświęconych fitnessowi.
Geenfield jest bezkompromisowy, robi rzeczy, które często wydają się absurdalne. Jak daleko można się posunąć w próbach wpłynięcia na własną fizjologię? Na przykład naświetlanie jąder specjalnymi lampami brzmi dość egzotycznie, nieprawdaż? Polecam Państwu podcast Ben Greenfield Fitness. Nie jest to słuchowisko dla wszystkich. Sporą część jego treści nie w pełni rozumiem ze względu na zbyt słabą znajomość chemii i biologii. Gdy gośćmi podcastu są lekarze i naukowcy, ich rozmowy z prowadzącym wchodzą na poziom akademicki. Mimo to z zainteresowaniem filtruję materiał w poszukiwaniu tego, co dla mnie przystępne. Właśnie zamówiłem w Amazon świeżo wydaną książkę Greenfielda: Boundless: Upgrade Your Brain, Optimize Your Body & Defy Aging. Ponoć wydawca zmusił autora, by uczynił lekturę bardziej przystępną dla większej grupy czytelników, tak aby książka znalazła miejsce nie tylko w specjalistycznych księgarniach.

Nowe produkty firmy Chias

Już kilkakrotnie wspominałem o tym, jak bardzo lubię wszystkie masła orzechowe. Mój obecny protokół żywieniowy uwzględnia małą ilość tłuszczy, ale dwa razy w tygodniu na stacjach Shell, gdzie zawsze tankuję, kupuję sobie dostępny od niedawna Peanut Snack. Producent, poznańska firma Chias, oferuje dwa smaki tej genialnej przekąski: Mocca i Classic. Rzadko jakiś produkt z półki, tym bardziej na stacji benzynowej, smakuje mi tak bardzo. Jego skład, rzecz jasna, pomyślnie przeszedł moją rygorystyczną kontrolę. Ofertę Chias można znaleźć też w każdym Rossmanie. Sympatyzuję z tą firmą. Kładzie ogromny nacisk na jakość. Ciekawostką jest fakt, że Chias współpracuje z fińską Four Sigmatic, specjalizującą się w sprzedaży adaptogenów bazujących na pieczołowicie wyselekcjonowanych i przebadanych grzybach.Pozdrawiam! Michał Alster

Archiwum Healthletter: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9, #10 #11

KIKFIT
Wiadomość wysłana przez firmę Rocknet Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie,
ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa,
NIP: 712-327-63-93, REGON: 061515627