KIKFIT HEALTHLETTER
Michał Alster

Dzień dobry,

Witam Państwa w piątkowym mailingu KIK FIT. W nim – jak co tydzień – lista trzech "naj" z minionego tygodnia.

Książka, którą czytam

Czym jest starzenie się? Zapis DNA bezpośrednio nie definiuje długości życia na poziomie komórkowym. Starzenie się można zobrazować jako stopniowe zużycie nośnika informacji genetycznych w procesie ciągłego ich odtwarzania i przepisywania, podobnie jak niszczeje mechanicznie kaseta VHS wraz z kolejnym odtwarzaniem nagranego na niej materiału. David Sinclair, profesor na wydziale genetyki Harvard Medical School w nowo wydanej książce Lifespan: Why we age – and why we don\'t have to? pisze o współczesnych odkryciach w dziedzinie genetyki, które zmieniają dotychczasowe rozumienie istoty starzenia się ludzi i zwierząt. Autor przepowiada nieodległą przyszłość, w której będziemy żyli sto kilkadziesiąt lat; przyszłość, w której będziemy aktywni do ostatnich lat życia, w której starość będzie krótka i mniej bolesna. Książka pomoże Wam uporządkować wiedzę z biologii i genetyki. Znajdziecie w niej też wskazówki dotyczące działań, jakie możemy podjąć, jeżeli chcemy osiągnąć długowieczność. Najciekawsze dla mnie było omówienie przez autora implikacji zjawiska wydłużania się życia w sferze społeczno-kulturowej oraz ekonomicznej. David Sinclair pisze z dużym optymizmem. W każdym kolejnym rozdziale przypomina, jak wyjątkowe dla historii ludzkości są czasy, w których żyjemy.

Co kupuję w sklepie spożywczym

Jestem miłośnikiem maseł orzechowych. W mojej diecie pełnią one ważną funkcję, ale poza tym po prostu wyjątkowo mi smakują i konsumuję je w niewyobrażalnych dla wielu ilościach. Oczywiście najlepsze masła produkuje KIK FIT, często jednak swoje wysokie zapotrzebowanie uzupełniam produktami ze sklepu. Teraz, gdy firma Sante umieściła moje ulubione masło arachidowe w szklanym słoiku, likwidując dotychczasowe plastikowe opakowanie, z przyjemnością mogę je Państwu zarekomendować. Są dwa smaki do wyboru: Crunchy z drobinami orzechów oraz smooth – gładkie, obydwa o całkowicie czystym składzie: 100% orzechów. Smacznego!

Kanał, który obserwuję na Instagramie

Większość z nas odczuwa jakieś bóle stawowe lub mięśniowe: dyskomfort w lędźwiach, sztywny kark, kłucie w biodrze. Jednorazowa wizyta u fizjoterapeuty rzadko przynosi ulgę, a jeśli tak, to tylko doraźnie. Prawda jest taka, że nasze złe nawyki skumulowały się w ogromnej liczbie godzin spędzanych w nieprawidłowej pozycji siedzenia, w butach na wysokim obcasie, w ciągłym garbieniu się. Nie ma błyskawicznego ratunku. Dysfunkcja jednego stawu, np. dużego palca u nogi, wpływa negatywnie na każdy sąsiadujący staw – skokowy, kolano, biodro. Ciężko uwierzyć, że skrzywienie miednicy może być skutkiem niemobilnego dużego palca u stopy, ale tak właśnie jest – to efekt domina. Co zrobić, by wydobrzeć? Zrozumieć podstawy ludzkiej biomechaniki i wdrożyć codzienne ćwiczenia jako element podstawowej higieny jak mycie zębów. Nie ma nic za nic! Jak piszą autorzy @MoveU: "Fix your shit and live free from pain". Na ich kanale instagramowym znajdziecie archiwum filmików dotyczących każdej potencjalnej dolegliwości. Autorzy pomogą Wam zdiagnozować Wasze symptomy, a następnie zwalczyć je odpowiednimi ćwiczeniami. Wszystko w bardzo obrazowy sposób z dużo dawką sympatycznego humoru. Tak więc nie zwlekaj i już dziś zacznij pracować na rzecz bezbolesnej przyszłości!

Do usłyszenia za tydzień! Michał Alster

Archiwum Healthletter: #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7

KIKFIT
Wiadomość wysłana przez firmę Rocknet Sp. z o.o.
z siedzibą w Warszawie,
ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa,
NIP: 712-327-63-93, REGON: 061515627